„Kroczymy z odwagą i śmiałością,
nasz umysł jest lekki, a nasza noga szybka;
na wysokościach, na górze,
w głębinach, przy wodospadzie…”
Tak, w słowach wiersza, zaklął swoje wrażenie z wizyty na Ulriken norweski poeta Henrik Ibsen. Mowa o najwyższym szczycie (643 metry n.p.m.) pasma górskiego De syv fjell, które otacza miasto Bergen. Nie brakuje tam szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Na samym szczycie jest poza punktem widokowym, wieża telewizyjna oraz restauracja Skyskraperen z lokalnymi przysmakami. Dzisiaj można dostać się na górę i zwiedzać okolicę dzięki nowoczesnej kolejce linowej. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat.
Jak dostać się na szczyt Ulriken?
Najlepiej skorzystać właśnie z kolejki linowej Ulriken, która zabierze Cię na najwyższą z 7 gór Bergen. Taka przejażdżka zapewni spektakularne wrażenia widokowe, a okoliczną przyrodę będziesz podziwiać z wysokości 643 metrów nad poziomem morza. Nadmorski region, fiordy i szczyty zobaczysz jak na dłoni! Wielkie wrażenie zrobi również samo miasteczko Bergen, oglądane z tej perspektywy.
Aby dostać się na miejsce, można między 1 maja a 30 września skorzystać z autobusów wahadłowych, kursujących do wyciągu z centrum miasta Bergen. Startujesz przy restauracji „Berk”, a kolejne przejazdy odbywają się co 30 minut. Bilet jednorazowy na autobus dla dorosłych kosztuje 70 NOK (koron norweskich – około 25 złotych), a dla dzieci 40 NOK.
Kursuje również transport publiczny – trzeba wsiąść w autobus linii 2 i dojechać do przystanku Haukeland Sykehus C i D. Taka podróż zajmuje około 15 minut. Na miejscu jest też duży parking samochodowy. Stamtąd dojdziesz w 10 minut do stacji kolejki linowej.

Ile czasu zajmuje przejazd kolejką linową Ulriken?
Startujesz z dolnej stacji przy ulicy Haukelandsbakken 40. Przejazd kolejką linową na sam szczyt Ulriken zajmuje około 5 minut. Kolejka może spokojnie posłużyć za transport w obie strony, aczkolwiek ciekawym pomysłem jest również wjechanie na górę i zejście na piechotę.
Czy kolejka linowa jest bezpieczna?
Jak najbardziej! Oparta jest na najnowszej technologii, posiada też bardzo duże i wygodne gondole. Dwa nowoczesne wagoniki, zainstalowane już w XXI wieku – choć pierwsza kolejka linowa ruszyła tutaj już w roku 1961. Warto przy tym zaznaczyć, że kolejka linowa jest dostosowana do osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W razie trudności z poruszaniem się, personel obsługujący kolejkę z ochotą pomoże pasażerom. Wsiadanie i wysiadanie z kolejki odbywa się z poziomu bezpiecznej platformy.
Ile się wchodzi na Ulriken?
Trzeba tutaj koniecznie dodać, iż góra Ulriken jest idealna do pieszych wędrówek. Możesz tam liczyć na spektakularne widoki i piękny przyrodniczo teren, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na krótki 10-minutowy spacer, czy na całodniową wyprawę.
Główny szlak turystyczny uważany jest za raczej wymagający – stąd przyjazna alternatywa w postaci kolejki linowej. Trasa w postaci pętli biegnie przez ponad 3 kilometry i dochodzi do samego szczytu, czyli głównej stacji wyciągu. Często można tutaj zaznać ciszy i spokoju, gdyż większość osób decyduje się jednak na wjazd. Wybierając szlak o nazwie Johan Blytts Vei, dotrzesz na górę w niej więcej 1 godzinę i 15 minut. Wskazuje się, że najlepiej odwiedzić tą trasę pomiędzy kwietniem i październikiem.
Alternatywą będzie wejście po popularnym szlaku Montana – Ulriken. Zaczynasz w pobliżu Bergen, Vestland i idziesz blisko 5 kilometrów – tę drogę przebędziesz w około 2 godziny i 30 minut. To również bardziej popularna trasa, więc licz się ze spotkaniem większej liczby turystów. Jest jeszcze dosyć stromy i wymagający dobrej kondycji szlak Szerpów, który stworzony został przez 1333 kamienne schodki.

Jak zejść z Ulriken?
Wspominaliśmy już wyżej, że całkiem rozsądnym rozwiązaniem jest wjazd na szczyt Ulriken za pomocą kolejki linowej i zejście piechotą. Samo zejście jest całkiem przyjemne i niezbyt wymagające, aczkolwiek rozciągnięte w czasie (przynajmniej 2,5 godziny). Jest przy tym kilka momentów, gdy trzeba patrzeć pod nogi.
Uwaga – może być momentami ślisko, nawet jeśli nie padał deszcz! Wszelkie ewentualne trudności wynagradzają jednakże walory widokowe. Zwróć uwagę na malowniczy płaskowyż między górami i rozlewiska wodne w dole. Gdy dochodzisz do dolnej stacji kolejki linowej, mijasz całkiem ładny, aczkolwiek mały wodospad. Warto podczas samego zejścia skierować się żwirową drogą na niższą górę Fløyen.
Bilet na kolejkę linową Ulriken w obie strony
Warto zarezerwować bilet na pokład jednej z największych gondoli kolejki linowej w Norwegii. Jeżeli zamierzasz wjechać i zjechać w ten sposób na i ze szczytu Ulriken to już teraz, z wyprzedzeniem zabukuj miejsce. W cenę wliczony jest dostęp do dobrze oznakowanych szlaków turystycznych na górze Ulriken. Bilet z portalu GetYourGuide wystarczy wymienić w kasie wejściowej kolejki.
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!
Sprawdź również wpis o spacerze po deptaku Karla Johana w Oslo!